Elitarny Klub Czterech (1/4)

Wrocław czekał na ten dzień 52 lata! Tyle czasu upłynęło od ostatniego tytułu Indywidualnego Mistrza Polski dla Konstantego Pociejkowicza - zawodnika, który startował w tych zawodach w barwach wrocławskich. Ale Tomasz Jędrzejak w zeszłym tygodniu dołączył do wąskiego grona złotych medalistów IMP Spójni i Sparty i mamy już na Dolnym Śląsku Elitarny Klub Czterech.

W 1952 roku po pierwsze złoto sięgnął Edward Kupczyński. Dwa lata później wyczyn kolegi ze Spójni Wrocław powtórzył Mieczysław Połukard, a w 1960 wspomniany już Konstanty Pociejkowicz. Później było jeszcze wiele sukcesów, bo aż piętnaście razy wrocławianie stawali na podium mistrzostw Polski, ale na Czapkę Kadyrowa czekaliśmy do ostatniej środy!

Przed Wami wrocławski Elitarny Klub Czterech.

Edward Kupczyński - Indywidualny Mistrz Polski 1952



Urodzony 2.07. 1929 roku we Lwowie. Zawodnik Spójni Wrocław w latach 1951-1954, Ślęzy Wrocław 1956, Sparty: 1955, 1957-1958. Dziewięciokrotny uczestnik IMP. Zdobywca pięciu medali IMP (1 złoto i po dwa srebrne i brązowe medale).

Edward Kupczyński na torze we Wrocławiu

Indywidualne mistrzostwa Polski w 1952 roku wywołały we Wrocławiu ogromne zainteresowanie. Sprzedano 60.000 biletów. W gronie faworytów wymieniano Szwendrowskiego, Olejniczaka i Fijałkowskiego, ale szybko okazało się, że mistrzostwa będą obfitować w wiele niespodzianek. Bardzo dobrze od początku zawodów spisywał się młody zawodnik wrocławskiej Spójni Edward Kupczyński, który startował na torach żużlowych dopiero od roku. Jego rywale startowali ze zmiennym szczęściem. Szwendrowski w jednym z biegów notuje defekt i traci szansę na dobre miejsce w klasyfikacji generalnej. 

Za to Kupczyński po wygranym 16. biegu obejmuje prowadzenie. Jego jazda jest wielkim zaskoczeniem dla kibiców i rywali. Wrocławianin przed swoim ostatnim startem miał 11 punktów i mógł sobie nawet w kolejnym starciu pozwolić na stratę jednego oczka. Gdy wyjechał na tor przywitała go ogromna wrzawa i oklaski. Był u siebie. Wyścigu nikt nie oglądał na siedząco. Wychowanek Spójni wygrał start i pewnie prowadził do samej mety! Pierwszy tytuł dla wrocławianina stał się faktem!
 
Prasa o finale IMP we Wrocławiu
Sportowa prasa obszernie opisywała przebieg tego finału podkreślając, że polscy zawodnicy zrobili ogromne postępy. Najlepszy czas uzyskany rok wcześniej we Wrocławiu podczas IMP był poprawiany w 1952 roku aż 9 razy. Mistrzostwa te pozwoliły na dobre odkryć wielki talent młodego żużlowca Spójni Wrocław, który przez kilka następnych lat będzie stale w czołówce Indywidualnych Mistrzostw Polski i jeszcze kilka razy stanie na podium.


Kupczyński wywalczył prestiżowy tytuł u progu swej kariery. Jak się okazało nigdy więcej sukcesu tego już nie powtórzył.

(Na podstawie: Henryk Grzonka, Speedway-IMP; Henryk Grzonka - Speedway Mała Encyklopedia)


Historia zawodów znaleziona na www.sparta.wroclaw.pl

 

0 comments:

Prześlij komentarz