Antoni Brzozowski


Historia polskich olimpijczyków, czyli odliczanie do olimpiady w Londynie


kierowca-mechanik, członek Koła Wioślarzy Warszawskich, ojciec pięciu synów, olimpijczyk z Paryża (1924).
Urodzony 11 grudnia 1900 w Warszawie, syn Stanisława i Stefanii, uczestnik wojny z bolszewikami (1920) w 1 p. Ułanów Jazłowieckich, odznaczony krzyżem Virtuti  Militari za bojowe wyczyny w bitwie warszawskiej. Podczas służby wojskowej zaprzyjaźnił się z jednym z prekursorów żeglarstwa polskiego Henrykiem Fronczakiem za namową którego wstąpił do Koła Wioślarzy Warszawskich, gdzie obaj włączyli się w nurt przygotowań do pierwszego występu olimpijskiego. Zakwalifikowali się do reprezentacji. W latach późniejszych zajął się żeglarstwem, ale w przeciwieństwie do Fronczaka nie osiągnął sukcesów w wyczynie sportowym.


Zawarł związek małżeński z Leokadią z Bojarskich (mieli pięciu synów: Andrzeja, Mariana, Macieja, Marcina, Jacka) i pracując jako mechanik - kierowca (zawód wyuczony) poświęcił się rodzinie. W czasie okupacji niemieckiej (1940-1945) w swoim zawodzie zatrudniony był w warszawskiej Fabryce Tektury Dachowej Materiałów Izolacyjnych i Asfaltu Henryka Fronczaka przy ul. Podchorążych 57. Pod dowództwem  kolegi z wioślarskiej czwórki (właściciela fabryki) przez cały czas wojny współuczestniczył w działalności konspiracyjnej (wywiad AK) o czym napisał  Kazimierz Leski we wspomnieniach pt. Życie niewłaściwie urozmaicone. Po wojnie (też w charakterze kierowcy samochodowego) pracował (od 1947) w Ministerstwie Administracji Publicznej, a potem w PP Uzdrowiska Polskie, gdzie był osobistym szoferem premiera Edwarda Osóbki Morawskiego. Zmarł w Warszawie (rak płuc) 19 sierpnia 1957. Wszystkie jego pamiątki sportowe spłonęły podczas Powstania Warszawskiego na Woli (Krochmalna).

1924 Paryż: czwórki ze ster. - 3 m. w przedb. (3 osady), odp. z konk. (zw. Szwajcaria - 7.18,4). Partnerami w osadzie byli: H. Fronczak, E. Kowalec, J. Szawara i sternik W. Nadratowski.

OLIMPIADA W LONDYNIE ROZPOCZNIE SIĘ ZA 229 DNI)

(Tekst na podstawie: Bogdan Tuszyński, Polscy olimpijczycy XX wieku)

 

0 comments:

Prześlij komentarz