Wspomnienie gdańskiego mistrza

Historia polskich olimpijczyków, czyli odliczanie do olimpiady w Londynie.

Zygmunt Chychła - Pięściarz, olimpijczyk z Londynu (1948) i złoty medalista z Helsinek (1952).

(Fot.Int.Domena publiczna)
Urodzony 6 listopada 1926 roku w Gdańsku. Start do pięściarskiej kariery miał dość niefortunny, bo w wieku siedmiu lat stracił w sieczkarni palec wskazujący lewej dłoni. Nie miało to jednak żadnego negatywnego wpływu na jego sportową karierę. Ojciec wskazał mu drogę sportową, a ojciec chrzestny kupił pierwsze rękawice bokserskie. Trener Brunon Karnath widział w nim wielki talent, ale wojna przerwała marzenia młodego Chychły o sportowej sławie i karierze. Jako mieszkaniec Wolnego Miasta Gdańska został wcielony do Wehrmachtu i wysłany na front zachodni. Nie chciał służyć w niemieckiej armii i dał się złapać francuskiemu ruchowi oporu. Po wyzwoleniu Francji przeniósł się do Włoch, gdzie służył w 2. Korpusie u generała Andersa do 1946 roku. Dwa razy został mistrzem w wadze lekkiej w swojej jednostce. 



Zygmunt Chychła (Fot.Int.Domena publiczna)
Po powrocie do Polski boksował w gdańskim klubie Gedania i później w Kolejarzu. Dysponował przeciętnymi warunkami fizycznymi, ale nadrabiał te braki dobrą techniką i obroną. I tak w krótkim czasie narodził się bokser niepokonany przez sześć lat!

Był pierwszym sportowcem, który wywalczył złoty medal olimpijski dla Polski po II wojnie światowej. 4-krotny mistrz Polski (1948-50, 1952), drużynowy mistrz kraju w zespole Gedanii.
Największy sukces odniósł na igrzyskach w Helsinkach, zdobywając złoty medal. Zdobył także dwa złote krążki podczas mistrzostw Europy. Oba w wadze półśredniej. Pierwszy w Mediolanie w 1951 roku, a drugi w Warszawie dwa lata później. Po tej imprezie nigdy już nie wrócił na ring z powodu gruźlicy.

W ciągu całej swoje kariery stoczył 264 walki. Wygrał 237, 12 zremisował i 15 przegrał. Dwukrotnie uznawany za najlepszego sportowca w plebiscycie Przeglądu Sportowego. Po pokonaniu choroby był instruktorem i trenerem młodzieży w Gdańsku, Lęborku i Gdyni. Długo starał się o wyjazd do Niemiec skąd pochodziła jego żona. Władze zgodziły się na to w 1972 roku i od tego czasu Chychła zamieszkał z rodziną w Hamburgu. Od 2003 roku Honorowy Obywatel Miasta Gdańska. Zmarł w 2009 roku w wieku 83 lat.

(OLIMPIADA W LONDYNIE ROZPOCZNIE SIĘ ZA 263 DNI)

(Tekst na podstawie: Bogdan Tuszyński, Polscy olimpijczycy XX wieku)
REKLAMA





 

0 comments:

Prześlij komentarz