Speedway, to dla mieszkańca Anglii bardzo egzotyczna dyscyplina. Tutaj o żużlowcach niewiele się mówi, a jeszcze mniej pisze. Na szczęście niedaleko od Londynu można znaleźć bardzo ciekawe miejsce dla fanów speedway’a. Tylko trzeba szukać długo i uważnie. Gdzieś między wybiegiem zebry, a klatką z lwami.
Broxbourne to niewielkie miasteczko kilkanaście kilometrów na północ od Londynu. Liczy sobie trzynaście tysięcy mieszkańców. Wszyscy cenią sobie tutaj prywatność i spokój. Na obcych zerka się tu z zaciekawieniem i lekką podejrzliwością, ale zgubionym turystom pomaga się z wrodzoną angielską uprzejmością. Tutaj ma się wrażenie, że czas płynie wolniej, albo w ogóle się zatrzymał. Wielu mieszkańców od samego rana wybiera się na przejażdżki konne, do parku na mecz krykieta, albo na jedno z wielu pól golfowych. I nikt się nigdzie nie spieszy. Każdy zapytany o drogę na White Stubbs Lane bez wahania wskazuje odpowiedni kierunek i robi wrażenie, jakby o swoim mieście wiedział wszystko. Jednak wcale tak nie jest. Konsternacja i zaskoczenie na twarzach wśród tutejszych pojawia się zawsze po pytaniu:
Gdzie jest Muzeum Żużla?
![]() |
Żużel w stylu retro... (Fot.T.Armuła) |
Broxbourne to raj dla amatorów golfa, ale słynie przede wszystkim z ogrodu zoologicznego Paradise Wildlife Park. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jedną z atrakcji na terenie ZOO jest muzeum poświęcone sportowi żużlowemu! Dzikie lwy, czy pingwiny są tu mniej egzotyczne dla zwiedzających niż Speedway Museum. I ciężko się dziwić, bo żużlowy projekt w centrum ZOO jest bardzo niecodzienny, zaskakujący i nie do końca znany nawet miejscowym. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest George Barclay. Były żużlowiec Sunderland Speedway, dzięki sponsorom, działaczom brytyjskich klubów i osobom prywatnym, w dwa lata zdołał uzbierać odpowiednią sumę pieniędzy i eksponatów żużlowych, aby otworzyć wymarzone muzeum. W kwestii miejsca pod budowę tej inwestycji przybył z pomocą także ex żużlowiec – Pete Sampson, który jest właścicielem ogrodu zoologicznego w Broxbourne.
Sam Barclay przyznaje na stronie internetowej swojego muzeum, że dzięki takiemu położeniu Speedway Museum i uprzejmości Sampsona, nie musi się martwić o aspekt bezpieczeństwa i ochrony swojego obiektu. I jest w tym wiele racji, bo oprócz ochroniarzy na wszystko ma tu oko lwia rodzina, która obserwuje zwiedzających i muzeum z wysokiej platformy nad wybiegiem. A jest tu co chronić, bo na bardzo małej powierzchni udało się właścicielowi postawić wiele cennych ekspozycji.
Mekka Petera Cravena
![]() |
Oryginalna licencja Cravena (Fot.T.Armuła) |
Fani żużla znajdą tu wiele informacji na temat początków żużla w Anglii, historyczne programy, zdjęcia, plastrony, puchary i medale. Część wystawy przybliża sylwetkę Petera Cravena, który wciąż pozostaje jedynym żużlowcem z Anglii z dwoma tytułami Indywidualnego Mistrza Świata. Wśród pamiątek stoi motocykl JAP, na którym siedzi manekin w pozie, która do złudzenia przypomina charakterystyczną sylwetkę brytyjskiego żużlowca. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu w wystawę wdowy po Cravenie, muzeum wzbogaciło się o fotografie byłego mistrza, jego liczne trofea, oryginalną licencję żużlową wydaną przez Międzynarodową Federację Motocyklową, a także plastrony narodowe, w których zdobywał on puchary dla swojego kraju.
![]() |
Jawa Jasona Crumpa (Fot.T.Armuła) |
Tuż obok ekspozycji Anglika, stoi maszyna żużlowa i kevlar aktualnego mistrza świata – Jasona Crumpa, a także GM multimedalisty mistrzostw świata Tony Rickardssona. Właściciele muzeum nie spoczywają na laurach i nie pozwalają się nudzić klientom ZOO. Nie tak dawno wzbogacili oni swoją ekspozycję o motocykle wielkiej legendy czarnego sportu – samego Ivana Maugera!
Speedway przez małe „s”
![]() |
Craven jak żywy... (Fot.T.Armuła) |
Muzeum funkcjonuje od 2007 roku, ale wśród pamiątek niewiele jest polskich akcentów. Nazwiska naszych żużlowców przewijają się na planszach, przedstawiających czołówkę mistrzostw świata sprzed lat i te aktualne z Grand Prix, ale ze świecą szukać zdjęć, czy opisów polskich żużlowców, którzy bronili barw angielskich klubów.
A warto wspomnieć choćby Marka Cieślaka, który zdobywał punkty dla White City. Klub z Londynu istniał jedynie trzy lata, ale obecny trener Unii Tarnów w dużym stopniu przyczynił się do zdobycia tytułu mistrzowskiego tej angielskiej drużyny w 1977 roku. Ważną rolę w angielskiej lidze odegrał przed laty także Tadeusz Teodorowicz. Były zawodnik Sparty Wrocław uciekł z kraju i po wielu perypetiach trafił do Anglii, gdzie bronił barw „Drozdów” ze Swindon przez sześć lat z rzędu. Ostatni raz na torze pojawił się pierwszego września 1964 roku w West Ham. Podczas jednego z wyścigów stracił panowanie nad motocyklem i uderzył w bandę. Zapadł w śpiączkę, z której nigdy się nie wybudził. Zmarł w styczniu 1965 roku.
Warto pamiętać o polskich gwiazdach, które odgrywały niebagatelną rolę na brytyjskich torach. Bez nich nawet żużel angielski, to tylko speedway przez małe „s”.
Dla tych co na Wyspach:
SPEEDWAY MUSEUM
Paradise Wildlife Park
White Stubbs Lane
Broxbourne
Herts EN10 7QA
Muzeum jest czynne siedem dni w tygodniu od marca do końca października w godzinach: 9.30 – 18.00. Bilety można zamawiać na stronie WWW.pwpark.com
![]() |
Bolid Hamiltona (Fot.T.Amuła) |
Wśród zwiedzających Speedway Museum - z przyczyn oczywistych – można spotkać wiele przypadkowych osób, które nie mają pojęcia czym jest żużel. Nie brakuje tu jednak prawdziwych pasjonatów, którzy wpadają tu w drodze do pobliskiego Hoddesdon. To miasteczko oddalone od Broxbourne o 10 minut jazdy samochodem jest prawdziwym rajem dla fanów motoryzacji. Jest tu Rye House Stadium drugoliwgowych „Rakiet”, a także tor kartingowy, na którym rozpoczął swoją wielką karierę Lewis Hamilton. Można tu obejrzeć jego bolid i sportowe pamiątki.
Cena za godzinę jazdy jest kolosalna nawet dla Brytyjczyków, ale chętnych nie brakuje. No bo czego się nie zrobi, żeby minąć linię mety na „Prostej Hamiltona?”
![]() |
Podziękowania za Prostą Hamiltona |
Motorsport World Limited
Rye House Kart Raceway
Rye Road Rye House
Hoddesdon
Hertfordshire
UK
EN11 0EH
Rye House Kart Raceway
Rye Road Rye House
Hoddesdon
Hertfordshire
UK
EN11 0EH
http://www.rye-house.co.uk
0 comments:
Prześlij komentarz